17
Кві, 2017
Харчування в поході
Що взяти з собою в поход?
Відразу хочу відмітити що в цій статті мова буде йти не про сходження на Еверест та харчове забезпечення подібного роду походів. Хочу розказати, як ми ходимо в наші невеличкі походи чарівними українськими Карпатами, та що їдять наші друзі-туристи. Ми не робимо розкладку на цілу групу, не закуповуємо разом продукти і ніхто не несе чужі консерви, крупи чи сухарі. Кожен учасник нашої групи розраховує на себе, бере з собою ті продукти, які він буде їсти – ми можемо лише порадити, що варто покласти до рюкзака. Часто в похід вирушають вегетаріанці та сироїди, тому з нашої точки зору несправедливо розподіляти харчовий набір порівну між всіма учасниками. Такий підхід до організації харчування в поході допомагає уникнути різноманітних непорозумінь і під час приготування їжі – кожен готує те що він хоче їсти.
Я наприклад не люблю витрачати час на приготування їжі в поході, тому з продуктів що треба готувати беру з собою лише овсянку (геркулес), та гречану крупу (якщо похід довший за три дні), чай і каву. Замітка – кашу зранку варто робити солодкою (за допомогою цукру або згущеного молока), вона наповнить вас силами для повноцінного ходового дня. Варто також пам`ятати, що на висоті наші смакові рецептори загострюються і можливо ввечері вам дуже закортить солоної каші чи вермішелі, тому візьміть з собою сіль та спеції.
Хлопці зазвичай беруть більше їжі, ніж дівчата – завжди мають в рюкзаку декілька консерв, з десяток пачок мівіни чи іншої страви швидкого приготування – це й зрозуміло з точки зору фізіології.
Що ще треба мати з собою:
- Хліб (сухарі, галети, хлібці)
- Швидкі вуглеводи (шоколад, батончики, халва, горішки і т.п.) – для перекусів та привалів, щоб було «паливо» для підкорювати вершини
- Згущене молоко (додавати в каші, каву, робити солодке молоко тощо)
- Сир/масло (на любителя та лише в холодну пору року)
- Інше в залежності від харчових вподобань
План харчування в поході:
- Сніданок
- Перекуси, на привалах 3-4 рази
- Вечеря
Медичні замітки:
- В похід мають йти фізично підготовлені особи, що не мають гострих проблем з травленням та шлунково-кишковим трактом в цілому
- Не варто брати в похід продукти, які ви не вживаєте в повсякденному житті
- Не зловживати продуктами швидкого приготування
- Дотримуватись питного режиму, але не використовувати воду з стоячих водойм (щонайменше без попереднього кип`ятіння), вода має бути проточною!